امتیاز مثبت
۰
 
انتشار مقاله عضو هیأت علمی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در فصلنامه آیین علوی
مقاله سرپرست معاونت پژوهشی و فناوری دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم با عنوان «جستاری در سیره حکومت داری امام علی(ع) در راستای تحقق عدالت اقتصادی» در شماره ششم فصلنامه آیین علوی منتشر شد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۵۸
کد مطلب: 11526
 
 
به گزارش ایحا، مقاله دکتر علیرضا کاوند، عضو هیات علمی دانشکده علوم قرآنی قم با عنوان «جستاری در سیره حکومت داری امام علی(ع) در راستای تحقق عدالت اقتصادی» که با همکاری خانم زهرا حاج کاظمی تهیه و تدوین شده است در شماره ششم فصلنامه آیین علوی منتشر شد.

در چکیده این مقاله آمده است:
تحقق عدالت اقتصادی، از جمله مسائلی است که در بسیاری از آیات و روایات هر یک از معصومان(ع) مورد توجه و تاکید است. امام علی(ع) پس از پذیرش حکومت از همان ابتدا یکی از اهداف حکومت داری خود را تحقق عدالت در تمام ابعاد آن و از جمله عدالت اقتصادی بیان نمودند و هر چند که در این زمینه با مخالفت های متعددی روبرو شدند، ولی با این وجود، در دوران حکومترانی خود توانستند این اصل مهم را تحقق بخشند. از این رو در نوشتار حاضر تلاش شده تا پنج اصل مهمی که امام(ع) در تحقق وعده های اقتصادی خود برای مردم لحاظ کردند با رویکردی توصیفی- تحلیلی مورد بررسی قرار گیرد. این مبانی منبعث از قرآن کریم و جاری در سیره علوی عبارتند از: رفع فقر و محرومیت زدایی، امنیت و آزادی اقتصادی و رفع استثمار اقتصادی، مساوات و رفع تبعیض اقتصادی، امانت داری و توجه به رفاه عمومی.
ششمین شماره فصلنامه آیین علوی از سوی مرکز پژوهش و مطالعات تخصصی نهج البلاغه، تحت نظارت مدرسه علمیه حضرت خدیجه کبری (س) در تابستان ۹۹ در دسترس علاقه مندان قرار گرفته است.
شایان ذکر است فعالیت این فصلنامه با محوریت سیره نظری و عملی امیرمؤمنان علی (ع) می باشد تا پنجره ای برای بازنمایی دستمایه ‏های پژوهشی طلاب و اندیشمندان و دین پژوهان باشد و در این راستا تلاش می نماید در هر شماره خود، به یکی از محورها و ابعاد ناب و پرمحتوا در بحر پرمایه علوی بپردازد.
Share/Save/Bookmark