امتیاز مثبت
۰
 
دفاع از پایان نامه اهمیت و ضرورت ازدواج از نظر آیات و روایات در دانشکده علوم قرآنی زاهدان
پایان نامه اهمیت و ضرورت ازدواج از نظر آیات و روایات در دانشکده علوم قرآنی زاهدان دفاع شد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۵۷
کد مطلب: 9078
 
 
به گزارش پایگاه قرآنی دانشگاهی ایحا، جلسه دفاع از پایان نامه با موضوع اهمیت و ضرورت ازدواج از نظر آیات و روایات در مقطع کارشناسی در دانشکده علوم قرآنی زاهدان دفاع شد.
نگارنده این پایان نامه خانم فریده مسلمی، استاد راهنما سرکار خانم الهام نادری و استاد داور سرکار خانم رقیه رضایی بود و این پایان نامه با نمره 16:50 پذیرفته شد.
در چکیده این پایان نامه آمده است:
ازدواج یا پیوند زناشویی آیینی است که در مذاهب و کشورهای مختلف طی احکام یا رسومی خاص بین زن و مرد برقرار می شود تا به تشکیل خانواده منجر شود.
مسئله ازدواج رخداد بسیار مهمی در زندگی هر انسانی می باشد. ازدواج به عنوان مهمترین عنصر تشکیل و ایجاد خانواده(اولین واحد تشکیل دهنده جامعه) از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و دین اسلام به آن توجه زیادی نموده است.
نقش و اهمیت ازدواج و خانواده در تزکیه و بقای جامعه به عنوان قدرتمندترین کانون اثرگذاری بر جامعه غیره قابل انکار می باشد، لذا با توجه به تأکیدات فراوان به امر ازدواج اما مشکلات و مشقت های بوجود آمده در جامعه امروزی(بیکاری، گرانی، هزینه و شرایط فراهم نمودن جهیزیه، بالا رفتن سطح توقعات، تعیین مهریه بالا و ...) سبب بالا رفتن سن ازدواج، بوجود آمدن مشکلات و ناراحتی های روحی و روانی در افراد و همچنین ایجاد ناهنجاری هایی در جامعه شده است. بهترین راه حل این گونه مشکلات، بررسی نقش و تأثیر ازدواج در روند زندگی فردی و اجتماعی افراد و همچنین بررسی اینکه آیا ازدواج می تواند سلامت و بهداشت روانی افراد را در زندگی تأمین کند و در عصری که مشکلات بیداد می کند به عنوان مرهمی در مقابل این موانع و دردهای فکری، روحی و روانی باشد یا اینکه خود(ازدواج) می تواند به عنوان عامل ایجاد کننده یا گسترش دهنده این مشکلات عمل نموده و سبب بهم خوردن آرامش روحی و روانی افراد گردد.
در این میان توجه به معیارهای تأثیرگذار بر انتخاب همسر و ازدواج اهمیت فراوانی بر سلامت و بهداشت روان فرد و جامعه دارد.
Share/Save/Bookmark