امتیاز مثبت
۴
 
برگزاری نشست علمی در دانشکده علوم قرآنی مراغه
به گزارش پایگاه قرآنی - دانشگاهی ایحاء از مراغه ، نشست علمی، با عنوان «بایسته های دانشجویی در قرآن و روایات» در دانشکده علوم قرآنی مراغه برگزار شد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۰۸
کد مطلب: 6305
 
 
دکتر محمد سبحانی، رئیس دانشکده علوم قرآنی مراغه، ضمن تبریک ولادت با سعادت نبی اکرم حضرت محمد(ص) و آغاز هفته وحدت، با اشاره به خطبه ۲۳۱ نهج البلاغه، یکی از اهداف بعثت و شخص حضرت رسول اکرم(ص) را پر کردن شکاف های اجتماعی بیان کرد و افزود : امام علی (ع) در همین خطبه می فرمایند: «خداوند توسط پیامبر(ص) گسیختگی های جامعه را نظام داد و پراکندگی را به هم پیوست و میان خویشاوندان الفت و دوستی ایجاد کرد».

ایشان با اشاره به آیاتی از قرآن کریم، مقام انسان را در حوزه نکوهش و تکریم تشریح کرد و گفت : خداوند انسان را در ابعاد معنوی، هم ردیف فرشتگان قرار می دهند و می فرمایند: «شَهِدَ اللّهُ أَنَّهُ لاَ إِلَـهَ إِلاَّ هُوَ وَالْمَلاَئِکَةُ وَأُوْلُواْ الْعِلْمِ قَآئِمَاً بِالْقِسْطِ لاَ إِلَـهَ إِلاَّ هُوَ الْعَزِیزُ الْحَکِیمُ (سورة آل عمران/۱۸). و در ابعاد مادی، انسان در ردیف چهارپایان قرار میگیرد و خطاب می شود: کُلُوا وَ ارْعَوْا أَنْعامَکُمْ(سوره طه/۵۴)

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم، اظهار کرد : ابن ابی الحدید در شرح نهج البلاغه، از امام علی(ع) نقل می کند که حضرت فرمودند: «العلمُ سلطان». علم و دانش مایه اقتدار انسان است و به انسان در دنیا اعتبار و قدرت و شخصیت می دهد.

دکتر سبحانی، با اشاره به نگاه دین و آموزه های دینی به ارزش علم بیان کرد: علم موجب رهایی انسان از جهالت در حوزه اندیشه و انگیزه شده و به انسان معرفت و آگاهی می دهد. علم و دانایی موجب خروج انسان از دایره جهالت و ورود او به کانون دانایی و شناخت می شود.

وی بایسته های اخلاق دانشجویی را در ساحت های مختلف مورد توجه قرار داد و به بیان موضوعاتی همچون اخلاق پژوهشی، اخلاق سیاسی و تحلیل سیاسی، حقوق دیگران، اخلاق آموزشی، اخلاق عبادی و معنوی پرداخت.
Share/Save/Bookmark