امتیاز مثبت
۰
 
تجلیل از پیشکسوتان دفاع مقدس در دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم
مراسم تجلیل از پیشکسوتان دفاع مقدس با حضور حجت الاسلام والمسلمین نقیب در دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم برگزار شد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۱۷
کد مطلب: 11248
 
 
به گزارش ایحا، مراسم تجلیل از پیشکسوتان دفاع مقدس با حضور حجت الاسلام والمسلمین سید محمد نقیب سرپرست دانشگاه، معاونان، مدیران و کارکنان دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در ساختمان مرکزی برگزار شد.
در این مراسم حجت الاسلام والمسلمین نقیب با تسلیت ایام حزن و اندوه اهل بیت علیهم السلام در ماه صفر، هفته دفاع مقدس و یاد و خاطره امام خمینی(ره)، شهدای دفاع مقدس، شهدای مدافع حرم و شهدای مدافع وطن را گرامی داشت.
وی به خطبه 27 نهج البلاغه امیرمؤمنان حضرت علی علیه السلام اشاره کرد و گفت: این خطبه حضرت در باب نکوهش اصحاب از نرفتن به جهاد و اهمین جهاد در راه خداوند است.
سرپرست دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم افزود: امیرمؤمنان در این خطبه می فرمایند: «پس از حمد خدا، جهاد درى است از درهاى بهشت، كه خداوند آن را به روى اولياء خاصّ خود گشوده، جهاد جامه پرهيزگارى، زره استوار، و سپر مطمئن خداست. هر كس آن را از باب بى‏اعتنايى ترك كند خداوند بر او جامه ذلت بپوشاند، و غرق بلا نمايد، و به ذلّت و خوارى و پستى گرفتار آيد، بر دلش پرده‏هاى بى‏عقلى زده شود، و در برابر ضايع كردن جهاد حق از او گرفته شود، و محكوم به ذلت و خوارى، و محروم از انصاف گردد. بدانيد كه من شب و روز و نهان و آشكار، شما را به جنگ اين قوم دعوت كردم، به شما گفتم كه با اينان بجنگيد پيش از اينكه با شما بجنگند، به خدا قسم هيچ ملّتى در خانه‏اش مورد حمله قرار نگرفت مگر اينكه ذليل شد اما شما مسئوليت جهاد را به يكديگر حواله كرديد و به يارى يكديگر برنخاستيد تا دشمن از هر سو بر شما تاخت، و شهرها را از دست شما گرفت. اين مرد غامدى است كه لشكرش به انبار وارد شد، حسّان بن حسّان بكرى را كشت، و مرزبانان شما را از جاى خود راند».
وی بیان داشت: حضرت در ادامه خطبه می فرمایند: «به من خبر رسيده مهاجمى از آنان بر زن مسلمان و زن در پناه اسلام تاخته و خلخال و دستنبد و گردن بند و گوشواره او را به يغما برده، و آن بينوا در برابر آن غارتگر جز كلمه استرجاع و طلب دلسوزى راهى نداشته، آن گاه اين غارتگران‏ با غنيمت بسيار بازگشته، در حالى كه يك نفر از آنها زخمى نشده. و احدى از آنان به قتل نرسيده. اگر بعد از اين حادثه مسلمانى از غصه بميرد جاى ملامت نيست، بلكه مرگ او در نظر من شايسته است. عجبا عجبا به خدا سوگند كه اجتماع اينان بر باطلشان، و پراكندگى شما از حقّتان دل را مى‏ميراند، و باعث جلب غم و غصه است. رويتان زشت و قلبتان غرق غم باد كه خود را هدف تير دشمن قرار داديد، آنان شما را غارت كردند و شما چيزى به دست نياورديد، جنگيدند ولى شما نجنگيديد، خدا را معصيت مى‏كنند و شما خشنوديد. در تابستان شما را دعوت به جهاد آنان مى‏كنم گوييد: هوا گرم است، مهلت ده تا گرما برود. و در زمستان شما را مى‏خوانم گوييد: هوا سرد است، مهلت ده تا سرما بنشيند. همه اين بهانه‏ها براى فرار از گرما و سرماست. شما كه از گرما و سرما مى‏گريزيد پس به خدا سوگند از شمشير گريزان‏تر خواهيد بود. اى نامردان مرد نما، دارندگان رؤياهاى كودكانه، و عقلهايى به اندازه عقل زنان حجله نشين، اى كاش شما را نديده بودم و نمى‏شناختم. به خدا قسم حاصل شناختن شما پشيمانى و غم و غصه است. خدا شما را بكشد، كه دلم را پر از خون كرديد، و سينه‏ام را مالامال خشم نموديد، و پى در پى جرعه اندوه به كامم ريختيد، و تدبيرم را به نافرمانى و ترك يارى تباه كرديد، تا جايى كه قريش گفت: پسر ابو طالب شجاع است ولى دانش جنگيدن ندارد. خدا پدرانشان را جزا دهد، آيا هيچ كدام آنان كوشش و تجربه مرا در جنگ داشته و پيشقدميش از من بيشتر بوده هنوز به سن بيست سالگى نرسيده بودم كه آماده جنگ شدم، اكنون عمرم از شصت گذشته، ولى براى كسى كه اطاعت نشود تدبيرى نيست‏؟».
حجت الاسلام والمسلمین نقیب با گریزی به این خطبه حضرت، به ذلت برخی از کشورهای عربی منطقه اشاره کرد که دشمن آنان را گاو شیرده خطاب می کند و آنها از این قضیه خوشحالند و دست دوستی با دشمن می دهند، خداوند به اینها لباس ذلت پوشانده و انها را کوچک و خار می کند و این در حالی است که ایران اسلامی به برکت خون شهدا، رهبری امام راحل و خلف صالح ایشان حضرت آیت الله خامنه ای و همه خدمتگذاران صدیق، دارای عزت، عظمت و سربلندی است و هر روز بر این عظمت افزوده می شود.
وی با بیان این که امروز نیز زمینه جهاد مهیا است و جهاد در هر زمان شرایط خاص خود را دارد، خاطرنشان کرد: جهاد امروز هم جهاد اکبر و هم جهاد اصغر است و به نوعی جهاد فرهنگی و جهاد در فضای مجازی است که ما به عنوان دانشگاه قرآنی وظیفه داریم تمام هم و غم خود را بگذاریم و تلاش کنیم تا در این مبارزه فرهنگی قدمی برداریم.
سرپرست دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم ادامه داد: برای موفقیت در جهاد فرهنگی باید دشمن را بشناسیم، راه های مقابله با دشمن را بدانیم و با هوشیاری عمل کنیم؛ ان شاءالله خداوند همه ما را در این جهاد یاری کند تا بتوانیم پیروز میدان باشیم.
گفتنی است در بخش پایانی این مراسم از ححج اسلام والمسلمین احمد شعبانی، عبدالرضا حسینی فرد، علیرضا شاهین، عیسی ساجدی فرد، محمدرضا احمدی و سید محمد نقیب به عنوان پیشکسوتان دفاع مقدس تجلیل و قدردانی شد.
Share/Save/Bookmark