امتیاز مثبت
۰
 
برگزاری جلسه مجازی دفاع از پایان نامه در دانشکده علوم قرآنی اصفهان
جلسه دفاع از پایان نامه دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد دانشکده علوم قرآنی اصفهان با موضوع «ترجمه و نقد مقاله ششم، هشتم و دهم از کتاب قرآن در بافت تاریخی‌اش ویراسته‌ی گابریل سعید رینولدز» برگزار شد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۴۹
کد مطلب: 10951
 
برگزاری جلسه مجازی دفاع از پایان نامه در دانشکده علوم قرآنی اصفهان
 
به گزارش پایگاه قرآنی دانشگاهی ایحاء از اصفهان، جلسه دفاع از پایان نامه قرآنی با موضوع «ترجمه و نقد مقاله ششم، هشتم و دهم از کتاب قرآن در بافت تاریخی‌اش ویراسته‌ی گابریل سعید رینولدز» با نگارش خانم شکوه تات، دانشجوی رشته علوم قرآن مجید در مقطع کارشناسی ارشد دانشکده علوم قرآنی اصفهان به صورت مجازی و از طریق سامانه رایلایو برگزار شد.
این جلسه با حضور دکتر مهدی حبیب الهی از اساتید مدعو دانشکده به عنوان استاد راهنما و دکتر سید مهدی لطفی از اعضای هیئت علمی دانشگاه اصفهان به عنوان استاد داور و دکتر محمد محقق نماینده تحصیلات تکمیلی دانشکده در سامانه رایلایو برگزار شد.
این پایان نامه در نهایت با نمره 18 پذیرفته شد.
در چکیده این پایان نامه آمده است:
کتاب قرآن در بافت تاریخی اش، ویراسته ی آقای گابریل سعید رینولدز که حدود یازده سال پیش منتشر شده و تاکنون تقریباً مورد غفلت پژوهشگران اسلامی قرار گرفته، از جمله آثار مستشرقین معاصر است. نویسندگان این کتاب ادعا می کنند که به بررسی قرآن در بافت زمان تولید آن پرداخته اند.
نگارنده این سطور، به ترجمه و نقد سه مقاله از این کتاب با موضوعات (تأثیر الهیات مسیحیت بر قرآن)، (افسانه ی اسکندر در قرآن) و (اسلام تازه متولد شده در منابع سریانی قرن هفتم) با روش توصیفی ـ تحلیلی و در برخی موارد تطبیقی، به کمک منابع کتابخانه ای و مجازی پرداخته است.
در انتها مشخص شد که پژوهشگران این سه مقاله با پیش فرضی قبلی به سراغ تحلیل قرآن و دین اسلام رفته اند و آن اینکه، دین اسلام دین جدیدی نیست و قرآن اقتباسی از کتب مقدس و داستانها و افسانه های سریانی بوده است.
نگارنده ی این جستار، با استفاده از منابع تفسیری، لغوی، تاریخی و اطلاعات دایره المعارفی، به نقد دیدگاه‌های آنان پرداخته است. پی‌بردن به منبع الهی و وحیانی قرآن، عدم اقتباس این کتاب آسمانی از کتب مقدس و منابع سریانی و شناخت اسلام به عنوان دینی جدا و در عین حال، ادامه‌دهنده‌ی ادیان پیشین، از جمله مهمترین دستاوردهای نقدی این پایان‌نامه است.
Share/Save/Bookmark