امتیاز مثبت
۱
 
عضو هیأت علمی دانشکده تربیت مدرس قرآن مشهد بررسی نمود:
فضیلت پیاده رفتن به زیارت در آینه روایات
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۰۸
کد مطلب: 3688
 
فضیلت پیاده رفتن به زیارت در آینه روایات
 

به گزارش پایگاه قرآنی - دانشگاهی ایحاء از مشهد ، دکتر الهه شاه پسند عضو هیأت علمی دانشکده تربیت مدرس قرآن مشهد در هشتاد و پنجمین جلسه مشترک کارکنان و اساتید هیأت علمی این دانشکده به تحلیل و بررسی و حکمت پیاده روی به قصد زیارت مشاهد مشرفه پرداخت.
وی در ابتدای این جلسه به معرفی کتاب «عقيلة قريش؛ آمنة بنت الحسين عليهما السلام الملقبة بسكينة» تأليف السيد محمد علي بن يحيى الحلو پرداخت و در این خصوص بیان داشت: این کتاب به شرح زندگی حضرت آمنة بنت الحسين اختصاص ندارد؛ بلکه به رفع شبهاتی که پیرامون ایشان مطرح شده پرداخته است. نگارنده معتقد است بسیاری از اقوال شکل گرفته در مورد ایشان، ناشی از اشعاری است که پیرامون سکینه بنت خالد بن مصعب گفته شده است؛ لذا در عنوان کتاب، بر نام اصلی ایشان تأکید ورزیده و متذکر شده که سکینه لقب ایشان بوده است.
عضو هیأت علمی دانشکده تربیت مدرس قرآن مشهد در ادامه به بیان روایتی در باب فضائل حضرت اباعبدالله الحسین (ع) از کتاب الإرشاد شیخ مفید پرداخت و بیان کرد : ابراهیم بن رافعی از پدرش و او از جدش نقل کرده است: «حسن و حسین (ع) را دیدم که پیاده به حج می‌رفتند. از هیچ سواره‌ای نمی‌گذشتند، مگر آنکه او نیز پیاده می‌شد و راه می‌رفت. پیاده روی، برخی از آنها که به احترام ایشان(ع) پیاده شده بودند، دشوار شد. به سعد ابی وقاص گفتند: راه رفتن برایمان سخت شده و خوش نداریم تا وقتی این دو آقا پیاده می‌روند، سواره باشیم. سعد به امام حسن(ع) گفت: ای ابو محمد! راه رفتن بر برخی از آنها که با شمایند، دشوار شده است. و مردم تا وقتی شما پیاده باشید، شایسته نمی‌دانند که سواره باشند. امام حسن فرمود: ما بر مرکب سوار نمی‌شویم. عهد کرده‌ایم که پیاده به حج برویم. لیکن از مسیر کناره می‌گیریم. »
دکتر شاه پسند در شرح این روایت اظهار نمود: این خبر نشان می‌دهد اینگونه از پیاده‌روی‌ها، ریشه در سنت معصومان(ع) دارد و چیز جدیدی نیست، اما من این خبر را که نشان می‌دهد آن دو امام برای راحتی مردم، راه هموار را رها کرده و مسیر ناهموار را برای خود برگزیدند، در کنار گزارش روز عاشورا قرار می‌دهم؛ آنجا که مردم همان اندازه از احترام را رها کرده و با همان اسب ها، از روی بدن مبارک حضرت عبور کردند.

Share/Save/Bookmark