امتیاز مثبت
۰
 
دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد در دانشکده علوم قرآنی تهران
جلسه دفاع از پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد با عنوان"نفس و ارتباط آن با مرگ از منظر قرآن کریم با تکیه بر آراء امام خمینی و آیت الله جوادی آملی" در دانشکده علوم قرآنی تهران برگزار شد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۰۱
کد مطلب: 9754
 
دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد در دانشکده علوم قرآنی تهران
 
به گزارش پایگاه قرآنی دانشگاهی ایحا از تهران، جلسه دفاعیه دانشجو عاطفه ایزدپناهی رشته تحصیلی تفسیر قرآن کریم مقطع کارشناسی ارشد با عنوان «نفس و ارتباط آن با مرگ از منظر قرآن کریم با تکیه بر آراء امام خمینی و آیت الله جوادی آملی» با راهنمایی خانم دکتر زهره اخوان مقدم و داوری آقای دکتر علی محمدی آشنانی در دانشکده علوم قرآنی تهران برگزار شد. این پایان نامه با نمره ۱۸/۵ و درجه خوب در تهران پذیرفته شد.
در بخشی از چکیده این پایان نامه آمده است:
نفس به عنوان مسیر و راهی به سوی حق در معارف دین معرفی شده و در منظر حکمت متعالیه، ملاصدرا و حکیمانی که تابع این مکتب بودند به سوی حق روان بوده و در جهت کمال آدمی به پیش می رود، از طرفی به بیان قرآن همین نفس چشنده مرگ است و با مرگ و قطع تعلق از طبیعت رهسپار سیر و سفر ابدی می شود و سؤال ما در این تحقیق ناظر بر این مسأله بوده که اگر این نفس است که به سوی حق رجوع می کند پس چرا در کلام بزرگان از روح هم در کنار نفس نام برده شده، آیا این دو یک حقیقت اند یا دو حقیقت جدای از هم هستند و دیگر آنکه نظر دو حکیم و فیلسوف قرن یعنی امام خمینی و آیت الله جوادی آملی در این مسأله چه بوده است؟
مهم ترین سرفصل های این پایان نامه عبارتند از:
۱. مبانی تحقیق(چیستی مفاهیم کلیدی چون نفس، روح، مرگ و ...)
۲. چیستی نفس، جسم، روح و مرگ در دیدگاه امام خمینی
۳. چیستی نفس، جسم، روح و مرگ در دیدگاه آیت الله جوادی آملی
Share/Save/Bookmark