امتیاز مثبت
۰
 
برگزاری کارگاه «معیارهای صحیح انتخاب همسر از دیدگاه روانشناسی» از سوی دانشکده علوم قرآنی کرمانشاه
کارگاه «معیارهای صحیح انتخاب همسر از دیدگاه روانشناسی» از سوی دانشکده علوم قرآنی کرمانشاه برگزار شد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۰۸
کد مطلب: 9042
 
 
به گزارش پایگاه قـرآنی- دانشگاهی ایحاء از كرمانشاه، در پی برگزاری برنامه های متنوع و مختلف هفته خوابگاهها و توجه به لزوم آموزش معیارهای صحیح انتخاب همسر، جهت ارتقاء سطح علمی و اطلاعاتی خواهران و برادران دانشجو در طی تحصیل و نکاتی که یک فرد باید در این سن و سال برای انتخاب بهترین گزینه برای تشکیل زندگی آینده بداند،کارگاه آموزشی تحت عنوان «معیارهای صحیح انتخاب همسر از دیدگاه روانشناسی» با حضـور استاد مشاور دانشکده سرکار خانم کهریزی کارشناس ارشد رشته مشاوره و دانشجویان این مرکز در پارک کوهستان شهر کرمانشاه برگزار شد.
در ابتدای این برنامه آموزشی، پس از تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید توسط یکی از دانشجویان و قرائت حمد و سوره و ادای احترام به ساحت مقدس شهدای گمنام آن مکان، استاد کهریزی با بیان این که با پیشرفت علم و تکنولوژی، نگرش و باور انسانها هم دستخوش تغییرات بسیار زیادی شده، گفت: یکی از آن تغییرات، تغییر در نحوه ازدواج و سبک زندگی است.
وی افزود: برای ازدواج سالم و تشکیل زندگی موفق یک سری اصولی وجود دارد که در صورت رعایت آن می توان زندگی سالم و عاشقانه ای را تشکیل داد، ولی چنانچه ازدواج صرفاً بر مبنای اشتباهاتی چون نداشتن شناخت کافی، ازدواج به امید تغییر، انتخاب هیجانی و عاطفی، انتخاب از روی ظواهر و احساس تنهایی و جبران عاطفی و ... باشد زندگی را با چالش های زیادی مواجه خواهد کرد که آثار آن را می توانیم در پدیده شوم طلاق که متأسفانه در سالهای اخیر رو به افزایش نهاده، مشاهده کنیم.
ای استاد مشاور در ادامه صحبت های خود بیان داشت: برای ازدواج، رسیدن به «بلوغ های عقلی یا فکری»، «بلوغ های عاطفی یا هیجانی»، «بلوغ اجتماعی»، «بلوغ شخصیتی»، «بلوغ مالی»، «بلوغ معنوی» و ... لازم و ضروری است؛ این بلوغ ها که منجر به شخصیت، رشد یافته می شود، تقریباً از سن ۲۵ سالگی به بعد به حد مطلوب و نرمال خود می رسد.
وی در ادامه به بررسی بلوغ های چند گانه ای که از پیش شرط های ازدواج است پرداخت و خاطرنشان کرد: از جمله این پیش شرطها توانایی تجزیه و تحلیل رویدادهای زندگی، شناسائی کنترل و مدیریت صحیح هیجانات مثبت و منفی، توانائی تعامل و برقراری ارتباط صحیح با دیگران و جامعه، رسیدن به سطحی از شخصیت سالم، رشد یافته و پایدار، رسیدن به یک سطح ثابت از درآمد، رفاه مالی و اقتصادی و توانائی مدیریت هزینه ها و معنویت به معنای جستجوی معنا و هدف است.
کهریزی با بیان این که دختر و پسر برای ازدواج باید به یک بلوغ و هویت معنوی دست یافته و دیدگاه مشابهی از نظر باورهای معنوی و دینی داشته باشند، افزود: ابهامات مسائل معنوی و دینی باید قبل از ازدواج برطرف شود چون معنویت دارای ابعادی مانند خلوص، از خودگذشتگی، ریاضت، مهار نفس، نیکوکاری، خیرخواهی،افکار مثبت و ... است.
وی در پایان به مسائلی مانند زیبائی، تحصیلات، سن، قد، وزن و ... که همواره برای بعضی از جوانان مورد توجه است نیز اشاره کرد و توضیحاتی در این باره ارائه کرد.
Share/Save/Bookmark