امتیاز مثبت
۰
 
تشییع پیکر عالم ربانی حضرت آیت الله علوی در سبزوار
پیکر حضرت آیت الله سید محمد حسن علوی سبزواری یکی از روحانیون برجسته دوران انقلاب و از پیشگامان نهضت امام خمینی (ره) و انقلاب اسلامی و یار و یاور مقام معظم رهبری در سبزوار به صورت خودرویی تشییع و در جوار گلزار مطهر شهدای این شهرستان به خاک سپرده شد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۵۶
کد مطلب: 11663
 
 
به گزارش ایحا از سبزوار، آیت الله سید محمد حسن علوی فرزند سید مهدی و نوه آیت الله حاج سید محمد ابراهیم علوی در 28بهمن 1309در سبزوار به دنیا آمد. وی تحصیلات خود را نزد فاضل هاشمی از روحانیون سبزوار آغاز کرد و بخشی از کتاب کشف المراد را نزد او آموخت.

وی همچنین در سبزوار از محضر استادانی همچون سید عبدالله برهان، حاج شیخ محمدتقی عندلیبی، حاج میرزا حسن سیادتی بهره برد. وی بخشی از علوم دینی را نزد استادان برجسته ای همچون آیات عظام مشکینی، بروجردی، شریعتمداری، حاج شیخ مرتضی حائری و میرزا هاشم آملی فراگرفته بود و از محضر آیات عظام آقایان امام خمینی، سید محمد محقق داماد، سید محمدرضا گلپایگانی، میرزا هاشم آملی و سید محمدحسین طباطبایی بهره برد.

آیت الله حاج سید محمد حسن علوی مدتی در حوزه علمیه مشهد به تحصیل پرداخت و سپس برای ادامه تحصیل به قم رفت و از سال ۱۳۴۸ به وطن خود بازگشت و به درس و بحث و تبلیغ امور دینی پرداخت.

بیت آیت الله علوی همواره محل تصمیم گیری ها در دوران انقلاب و در شهر و روستاهای منطقه سبزوار بود. اعزام روحانیون به روستاها برای همراه کردن مردم با انقلاب و دعوت از مبلغان انقلابی برای سخنرانی در سبزوار برخی از فعالیت‌های مرحوم آیت الله علوی سبزواری بود وی در عمر ۹۰ ساله خود و بیش از نیم قرن حضورش در دارالعلم و دارالمومنین سبزوار چند نسل مقید به آداب شرعی و اخلاق دینی تربیت کرد.

همچنین از خدمات دیگر این عالم ربانی عضویت در بنیاد خیرین دانشگاه ساز قرآن و عترت سبزوار که مسئولیت ساخت ساختمان علمی و آموزشی دانشکده علوم قرآنی سبزوار با عنوان موقوفه مشارکتی ثقلین به عنوان بزرگترین موقوفه قرآنی کشور می باشد را داشت و خدمات قابل توجهی را برای دانشکده علوم قرآنی سبزوار اجام داد.

از این رو دانشکده علوم قرآنی سبزوار در پیامی ضمن عرض تسلیت به بیت معظم ایشان، برای این عالم بزرگ و واقف قرآنی، غفران الهی و بهره مندی از توفیقات و شفاعت کلام نورانی قرآن کریم را از خداوند متعال خواستار شد.
Share/Save/Bookmark