امتیاز مثبت
۰
 
برگزاری جلسه دفاع از پایان نامه قرآنی در دانشکده علوم قرآنی اصفهان
جلسه دفاع از پایان نامه قرآنی در دانشکده علوم قرآنی اصفهان برگزار شد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۴۴
کد مطلب: 11212
 
برگزاری جلسه دفاع از پایان نامه قرآنی در دانشکده علوم قرآنی اصفهان
 
به گزارش پایگاه قرآنی دانشگاهی ایحا از اصفهان، جلسه دفاع از پایان نامه «ﭘﯿﺎم ﻫﺎي ﮐﺎرﺑﺮدي ﻓﺮازﻫﺎ و آﯾﺎت ﻗﺮآن ﺑﺎ ﺗﮑﯿﻪ ﺑﺮﻣﺠﻤﻮﻋﻪ آﺛﺎر ﺣﺠﺖ اﻻﺳﻼم واﻟﻤﺴﻠﻤﯿﻦ ﻣﺤﺴﻦ ﻗﺮاﺋﺘﯽ و ﺑﺮﺧﯽ ﺗﻔﺎﺳﯿﺮ مشهور (آیات ۶۱ تا ۸۹ سوره زخرف، آیات ۱ تا ۵۹ سوره دخان و آیات ۱ تا ۳۲ سوره جاثیه)» با نگارش خانم زهرا شفیعی اردستانی دانشجوی رشته تربیت معلم قرآن در مقطع کارشناسی، با راهنمایی دکتر حسین غفوری و داوری دکتر نفیسه آذربایجانی در دانشکده علوم قرآنی اصفهان مورخ 26 شهریور ماه سال جاری برگزار شد.
این پایان نامه در نهایت با درجه عالی پذیرفته شد.
چکیده این پایان نامه به شرح ذیل است:
قرآن، آخرین و کامل‌ترین نسخۀ هدایت بشری، خالص‌ترین ناصح و صادق‌ترین خیرخواه و راهنما است. این کتاب آسمانی به حکم (هذا بصائر للنّاس)، پاسخی جامع و کامل به خواسته‌های انسان سرگشته و جویای معرفت داده است. کتاب انسان‌شناسی و انسان‌سازی است؛ سفره گسترده‏ای که همه از آن استفاده می‏کنند، منتها هر کس از این صحیفه الهیّه به وضعی استفاده می‏کند. این پژوهش بخش کوچکی از کلان پروژه است که در راستای دستیابی به اهداف نزول قرآن، با هدف گردآوری نکات کاربردی بخشی از آیات این کتاب آسمانی نوشته‌شده که سهم این پژوهش «آیات ۶۱ تا ۸۹ سوره زخرف، آیات ۱ تا ۵۹ سوره دخان و آیات ۱ تا ۳۲ سوره جاثیه» مى باشد.
چگونگی انجام کار به این صورت است که ابتدا ترجمه آیات با استفاده از ترجمه آیت‌الله مکارم شیرازی نوشته‌شده، سپس پیام‌هایی که جنبه کاربردی داشته از تفاسیر نور، نمونه، ترجمه تفسیر المیزان، قرآن مهر و تفسیر رهنما گردآوری‌شده است و به‌صورت پیام‌های اعتقادی، پیام‌های اخلاقی و پیام‌های احکامی دسته‌بندی شده‌اند.
سوره زخرف درباره اهمیت قرآن و نبوت پیامبر صلی الله علیه و آله، برخی دلایل توحید و مبارزه با شِرک سخن می‌گوید و سرگذشت برخی از پیامبران پیشین و قوم آنان را بیان می‌کند. سوره دخان، به کافران که در قرآن شک می‌کنند، هشدار به عذاب می‌دهد و همچنین داستان حضرت موسی و قوم بنی‌اسرائیل و قوم فرعون آمده است.
بحث حقانیت قرآن، وحدانیت خداوند و تهدید گمراهانی که اصرار بر عقاید انحرافی خود دارند و همچنین دعوت مؤمنان به عفو کافران و توصیف صحنه‌هایی از قیامت از موضوعات مطرح‌شده در سوره جاثیه است. همچنین قرآن سرچشمه اصلى همه سعادت‌ها و شقاوت‌ها را خود انسان و اعمال او مى‏شمرد نه مسائل پندارى كه گروهى براى خود درست كرده‏اند. آزمون الهى از انسان‏ها، سنتى مستمر و داراى پيشينه دور در تاريخ امت‏ها می‌باشد. «وَ لَقَدْ فَتَنَّا قَبْلَهُمْ‏».
Share/Save/Bookmark