امتیاز مثبت
۰
 
دفاع از پایان نامه قرآنی در دانشکده علوم قرآنی شیراز
جلسه دفاع از پایان نامه «رابطه محبت آمیز بهشتیان با یکدیگر در قرآن و روایات و تأثیر آن در سبک زندگی مؤمنان» در دانشکده علوم قرآنی شیراز برگزار شد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ تير ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۵۹
کد مطلب: 9403
 
دفاع از پایان نامه قرآنی در دانشکده علوم قرآنی شیراز
 
به گزارش پایگاه قرآنی دانشگاهی ایحا، جلسه دفاع از پایان نامه «رابطه محبت آمیز بهشتیان با یکدیگر در قرآن و روایات و تأثیر آن در سبک زندگی مؤمنان» با نگارش خانم طاهره کشاورز  دانشجوی رشته تفسیر در مقطع کارشناسی ارشد با راهنمایی دکتر زینب روستائی و داوری حجت الاسلام والمسلمین دکتر هادیان  در دانشکده مطالعات تطبیقی قرآن شیراز برگزار شد.
این پایان نامه در نهایت با نمره 17.5 در دانشکده شیراز پذیرفته شد.
در چکیده این پایان نامه آمده است:
براساس قرآن کریم و روایات یکی از نعمت های بهشت همنشینی و معاشرت بهشتیان با یکدیگر می باشد. رابطه ای بدون گناه، بدون لغو، بدون کینه و کدورت، رابطه ای سرشار از صفا و صمیمیت و رابطه ای مسالمت آمیز که در آن همه افراد از هر جهت از ناحیه یکدیگر در امان هستند. این رابطه و معاشرت محبت آمیز به خصوص همنشینی با اهل بیت عصمت یکی از لذت بخش ترین نعمت های بهشتی می باشد که براساس برخی روایات بهشتیان این همنشینی را به سایر نعمت های بهشت ترجیح می دهند. این پژوهش با روش توصیفی- تحلیلی به بررسی عوامل ورود به بهشت براساس قرآن و روایات و همچنین به بررسی تأثیر رابطه محبت آمیز بهشتیان بر سبک زندگی مؤمنان می پردازد.
طرح این گونه مباحث به صورت علمی در زمینه های مختلف تربیتی، اخلاقی و معرفتی مؤثر خواهد بود. با توجه به اهمیت و جایگاه ویژه این مسأله در معارف دینی پرداختن به این موضوع لازم و ضروری می باشد. دستاورد پژوهش حاکی از آن است که اگر انسان در حد توان به عوامل ورود به بهشت عمل کند و رفتار فردی و روابط اجتماعی خویش را براساس آن تنظیم نماید سبب برخورداری وی از نعمت های بهشتی می گردد و از آن جا که بهشتیان به حد اعلای برخورداری از نعمت های الهی رسیده اند الگوپذیری از روابط آنان می تواند یک سبک زندگی کامل و سالم به مؤمنان ارائه دهد، بنابراین انسان مؤمن با الگوپذیری از معاشرت بهشتیان و همچنین شناخت عوامل ورود به بهشت و اجرای آن در زندگی می تواند تغییراتی را در سبک زندگی خویش ایجاد نماید و معایب آن را اصلاح کند، که البته میزان تأثیرگذاری این موارد با توجه به سطح معرفت و میزان ایمان در افراد مختلف، متفاوت می باشد، این تأثیرپذیری مختص مذهب تشیع نمی باشد بلکه افراد مختلف از سایر مذاهب اسلامی را نیز تحت تأثیر قرار می دهد.
Share/Save/Bookmark