امتیاز مثبت
۰
 
با همکاری دانشکده علوم قرآنی شهید اشرفی کرمانشاه صورت گرفت؛
برگزاری اختتامیه همایش شناخت جایگاه علمی و شخصیت بانو امین در کرمانشاه
اختتامیه همایش استانی شناخت جایگاه علمی و شخصیت بانو امین و تبیین شاخصه های الگوی بانوی موفق مسلمان در سالن اجتماعات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان کرمانشاه برگزار شد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۴۷
کد مطلب: 9007
 
 
به گزارش پايگاه قرآني دانشگاهي ايحاء از كرمانشاه، اختتامیه همایش استانی شناخت جایگاه علمی و شخصیت بانو امین و تبیین شاخصه های الگوی بانوی موفق مسلمان با مشارکت 3 مدرسه علميه مرکز تخصصی حضرت ولی عصر(ع)، مدرسه علمیه امام خمینی(ره) و امام خامنه ای در سالن اجتماعات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان کرمانشاه برگزار شد.
دانشجویان دانشکده علوم قرآنی هم در قالب اردوی آموزشی در این همایش شرکت کردند تا این بانوی مجتهده را به عنوان الگوی یک زن عالمه کامله مسلمان بیشتر بشناسند.
فرشته اسدی، دبیر علمی همایش با اشاره به بالابودن سطح کیفی مقالات ارائه شده، ابراز داشت: تعداد ۱۱۰ مقاله به دبیرخانه همایش ارسال شده که در مجموع ۲۵ مقاله به مرحله تفصیلی راه یافتند و از بین آثار ارسالی سه مقاله حائز رتبه اول تا سوم و ۷ مقاله حائز رتبه شایسته تقدیر شناخته شدند.
حجت الاسلام فاضلی، مدیر مرکز مدیریت حوزه علمیه خواهران استان کرمانشاه ضمن خیرمقدم به مهمانان و تقدير از حضور معاون پژوهش حوزه های علمیه خواهران حجت الاسلام حصاری و سرکار خانم دکتر کربلایی سخنران ويژه همايش از شهر اصفهان، اظهار داشت: برگزاری این همایش و واکاوی آثار علمی، اخلاقی و تفسیری بانو مجتهده سیده نصرت امین توسط طلاب پژوهشگر، از افتخارات ما است.
وی در ادامه افزود: شخصیت بانوامین در تراز خودش بی مثل بوده و در علوم عقلی(فلسفه)، نقلی(حدیث) و تفسیر آثار ارزنده ای به جا گذاشته اند.
در ادامه معاون پژوهش مرکز، ضمن ابراز شعف از برگزاری این همایش با مشارکت مدارس شهر کرمانشاه بیان کرد: نگاه ما، در پژوهش به بُعد کیفی و اثرگذاری آن است. انتظار ما از همه مدارس علمیه در امر پژوهش این است که موضوعات مورد نیاز جامعه را با مشارکت هم انجام دهند.
حجت الاسلام حصاري در ادامه از طلاب و پژوهشگران جوان خواست به وسیله بازآفرینی آثار علمای قدیم، فاصله ای که بین نسل قدیم با نسل جدید اتفاق افتاده را از بین ببرند.
وي افزود: علما به عبارتی شمش علم، تولید می کنند و برای استفاده از این شمش نياز به صنایع باز تولید است. در ايران و جامعه جهانی طلاب تازه نفس، باید سُکان را بدست بگیرند و از کیان مکتب اهل بیت(ع)، دفاع كنند زيرا تنها مکتبی که خواب خوش را از تفکر لیبرال گرفته مکتب اهل بیت(ع) است.
سخنران ویژه این همایش سرکار خانم دکتر کربلایی از شاگردان با واسطه بانو امین، در رابطه با شخصیت و زندگینامه ایشان مطالبی را اینگونه بیان كرد: بانو امین در سال ۱۲۷۴ هجری قمری در ماه ذی الحجه در یک خانواده بسیار مرفه و ثروتمند به دنیا آمد، پدر ایشان امین التجار اصفهانی از سادات کریم و مادرشان از زنان سیده صالحه به شمار می آمدند.
وی افزود: بانو امین از سن ۲۰ سالگی شروع به تحصیل و در سن ۴۰ سالگی به مرحله اجتهاد می رسند. ایشان با اینکه غرق در ثروت بودند اما هیچ تمایلی به مادیات نداشتند زیرا جهان بینی ایشان یک جهان بینی مادی نبود و همیشه می فرمودند زن اندیشه و فکر خوب می خواهد و نیاز به علم و آگاهی دارد نه پول و ثروت تا بتواند با این اصول فرزندان مفیدی برای جامعه تربیت نماید. ایشان از زمان کودکی قلب و چشم خود را به نور توحید دوخته و عنصر توحید در تمام زندگی ایشان مشاهده می شد. زیرا عقیده داشتند کلیدواژه تمام مسائل، بحث توحید است، تمام زندگی این بانو آمیخته با یاد خدا بود و این چنین است که با صبر تمام مشقات زندگی را تحمل می کردند.
کربلایی با بیان این که بانو امین عقیده داشتند زن باید محضر خلاقیت خداوند باشد، ادامه داد: ایشان با پشت پا زدن به دنیای مادی پیرامون خود هیچ توجهی به قدرت، ثروت و سمت نداشتند و با نگرش معنوی به زندگی، سیر صعودی به خداوند را می پیمودند.
وی تأكيد كرد: بانو مجتهده امین علاوه بر تلاش و مجاهدت های علمی و اخلاقی که داشت در مقابل همسر بسیار متواضع و خالی از هر گونه تَفرعن بود.
وی در خصوص سیر نگارش کتب بانو امین، ابراز کرد: بانو امین در طول زندگی سراسر معنوی خود کتب زیادی را به رشته تحریر درآوردند که از جمله این کتب می توان به کتاب اربعین الهاشمیه(در سن چهل سالگی ایشان نگاشته شده است)، کتاب سیر و سلوک روش اولیاء و طریق سیر سعداء، کتاب معاد یا آخرین سیر بشر، اخلاق و راه سعادت، تفسیر مخزن العرفان(در شرح قرآن مجید شامل پانزده جلد)، جامع الشتات، نفحات الرحمانیه فی الواردات القلبیه( در طول ۱۵ الی ۲۰ سال نگارش آن به طول انجامید و در سن ۵۷ سالگی این بانو به اتمام رسید ) و کتاب روش خوشبختی.
کربلایی ضمن ترغیب و تشویق بانوان به مطالعه این کتاب، گفت: نکاتی که در این کتاب ذکر شده به روز و مطابق با دنیای امروز ماست و این نگاه نو نتیجه عقیده بانو امین است که می فرمودند: اندیشه های بزرگ برای امروز نمی نویسند بلکه اندیشه های آگاه و بزرگ برای آیندگان می نویسند.
در پایان همایش، برگزیدگان رتبه اول تا سوم، چکیده مقالات خود را ارائه کردند و با اهدای لوح تقدیر و جوایز نقدی، از نفرات برتر تقدیر به عمل آمد.
از برنامه های جانبی این همایش برگزاری نمایشگاه کتاب و نرم افزار بود.
Share/Save/Bookmark