امتیاز مثبت
۰
 
جلسه دفاع از پایان نامه قرآنی در دانشكده علوم قرآني زابل
جلسه دفاع از پایان نامه قرآنی «بررسی علت‌های سقوط جوامع مختلف و علت‌های پیشرفت آنها از نظر قرآن» در مقطع کارشناسی، در دانشکده علوم قرآنی زابل برگزار شد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۵۹
کد مطلب: 8891
 
 
به گزارش پایگاه قرآنی_دانشگاهی ایحاء از زابل، جلسه دفاع از پایان نامه قرآنی «بررسی علت‌های سقوط جوامع مختلف و علت‌های پیشرفت آنها از نظر قرآن» با نگارش علی سنجرانی دانشجوی رشته تربیت معلم قرآن مجید در مقطع کارشناسی، با راهنمایی دکتر عباس یوسفی تازه کندی و داوری استاد محسن ذوالفقاری در دانشکده علوم قرآنی زابل برگزار شد.
این پایان نامه با نمره 18 در دانشکده زابل پذیرفته شد.
در چکیده این پایان نامه آمده است:
«مسئله پیشرفت و انحطاط جوامع از مسائل علوم انسانی است و وقتی می‌توان سخن صحیح را در این رابطه بیان کرد که هم انسان شناخته شود و هم جامعه شناخته گردد و چون انسان به جهان وابسته است، در صورتی می‌توان انسان را شناخت که جهان به خوبی شناخته گردد. وقتی انسان و جهان درست شناخته نشود، انحطاط و پیشرفت جامعه نیز روشن نخواهد شد و به عبارت دیگر: تغییر پیشرفت و انحطاط جامعه به نوع جهان‌بینی بستگی دارد و چون جهان مختلف است، تفسیرها از انحطاطا و پیشرفت گوناگون است.
هدف اصلی پژوهش حاضر، بررسی علل انحطاط و پیشرفت جوامع از منظر قرآن می‌باشد،که به روش کتابخانه‌ای و توصیفی_تحلیلی به رشته تحریر درآمده است. دلیل به وجود آمدن علت‌های انحطاط و پیشرفت جوامع یکی از مفاهیم مهم و پیچیده است که در سرتاسر قرآن به نحوی گسترش دارد. همچنین همیشه به ذهن و فکر بسیاری از مردم، به ویژه دانش‌پژوهان و پژوهشگران علوم مختلف، خصوصاً علوم اجتماعی را به خود مشغول کرده و آنان را پیرامون علل و چرایی آن به تحقیق و کاوش واداشته است. یافته‌های این پژوهش نشان داد که از نظر آیات قرآنی، تحولات جوامع بشری بدون داشتن چارچوب و اصول و دور از هرگونه هنجار و ارزش متحول شوند، ضمن آنکه با بررسی‌های به عمل آمده مشخص گردید که قرآن چه به لحاظ فردی و چه به لحاظ اجتماعی برای هر دوبعد زندگی ارزش و احترام قائل است؛ بر این‌اساس در پیشرفت و سقوط جوامع بشری هر دوجنبه زندگی انسان اثرگذار می‌باشد.
نتیجه کلی این پژوهش نشان داد که کج‌فهمی و انحرافات فکری به هر نیتی(اعم از موضع دینی و تعصب مذهبی و نیز اعم از موضع انتقاد در برابر دین و معنویت) باشد، خطر جبران‌ناپذیری در فرهنگ و تمدن اسلامی به وجود می‌آورد و مهم‌ترین علل انحطاط جوامع از دیدگاه قرآن عبارت‌اند از: کفر(عدم ایمان)، تقلید کورکورانه، جهل، فقر و معصیت و مهم‌ترین علل پیشرفت جوامع صداقت، امانتداری، تلاش و کوشش، عدالت و آزادی در جامعه می‌باشد و اگر انسان‌های شریف و فاضل مسئولیت‌های گوناگون را به خوبی عهده‌دار شوند، آن جامعه پیشرفت خواهد کرد.
Share/Save/Bookmark