امتیاز مثبت
۰
 
دفاع از پایان نامه « نقد و تحلیل روایات وهن آمیز مرتبط با امام علی (ع) در صحیحین با رویکردی به قرآن کریم » در دانشکده علوم قرآنی مشهد
پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد با عنوان «نقد و تحلیل روایات وهن آمیز مرتبط با امام علی(ع) در صحیحین با رویکردی به قرآن کریم» در دانشکده علوم قرآنی مشهد به صورت مجازی دفاع شد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۳۷
کد مطلب: 11484
 
 
به گزارش ایحا، جلسه دفاع از پایان نامه با عنوان «نقد و تحلیل روایات وهن آمیز مرتبط با امام علی(ع) در صحیحین با رویکردی به قرآن کریم» با نگارش خانم زهرا خراسانی، دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد با راهنمایی دکتر محسن دیمه کار گراب و داوری دکتر سهیلا پیروز فر در دانشکده علوم قرآنی مشهد به صورت غیرحضوری برگزار شد.
این پایان نامه در نهایت با نمره ۱۹/۵۰ و درجه عالی در مشهد پذیرفته شد.
شایان ذکر است، دکتر محسن دیمه کار گراب استاد راهنما و خانم زهرا خراسانی، نگارنده پایان نامه مذکور پیشتر موفق به انتشار سه مقاله علمی پژوهشی مستخرج از این پایان نامه قبل از برگزاری جلسه دفاعیه شده بودند که در نوع خود یک رکورد در مجموعه دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم و جزء موارد نادر در مجموعه دانشگاه های کشور به حساب می آید.
در چکیده این پایان نامه آمده است:
میراث روایی اهل سنت به دلائل گوناگون از جمله امامت گریزی، امامت ستیزی، باورمندی به مقوله عدالت صحابه، دوری از مکتب اهل بیت(ع)، زمینه نقل و پذیرش برخی از روایات نادرست و سقیم را فراهم نمود. به گونه‌ای که افزون بر کتمان فضائل امام علی(ع)، به نشر روایاتی همت گماردند که سیمای تابناک و جایگاه و منزلت آن امام همام را وارونه جلوه می‌دهد. روایاتی موهن و بی‌پایه و اساس که در تعارض با مقوله عصمت، امامت و نیز شخصیت علمی امام علی(ع) است.
این دسته از روایات گاه در مصادری چون صحاح سته به ویژه صحیحین و سایر مسانید و مصنفات اهل سنت راه یافته است. لذا ضرورت پیراهش صحیحین از چنین گزارش‌هایی و نیز بررسی و اعتبارسنجی این روایات، امری ضروری به نظر می‌رسد. روایاتی همانند مجادله امام علی(ع) با پیامبر(ص) و آزردن ایشان، نسبت دادن مصداق سخن پیامبر(ص) در روایت «نبرد میان دو مسلمان» به امام علی(ع)، گمانه زنی منع نبوی از خلافت علوی، خرج خمس در عمل نامشروع و دیگر نسبت‌های وهن آمیز به ساحت مقدس امیرالمومنین(ع).
نگارنده با بهره‌گیری از آیات قرآن کریم، به نقد سندی و محتوایی این دسته از روایات گزارش شده در مصادر روایی اهل سنت، پرداخته و در این عرصه علاوه بر متدهای شناخته شده نقد سندی و متنی، گاه از روش تحلیل گفتمان و ترسیم نمودار سندی نیز بهره برده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد، جعل و یا تقطیع این دسته از روایات، با دوران پس از شهادت حضرت تا سال ۹۹-۱۰۱ هجری، زمانی‌ که سبّ و لعن بر آن امام همام رواج حکومتی داشت، تقارن زمانی دارد. لذا این روایات زمینه‌ای برای لعن و سب امام علی(ع) فراهم می‌ساخت. افزون بر آن، روایات مزبور، همسو با تلاش‌های بنی امیه در محو نام و یاد آن امام همام و وارونه جلوه دادن فضائل و مناقب ایشان و منفور نشان دادن ایشان برای نسل‌های بعدی است که با اهدافی مانند کم کردن فاصله شخصیتی میان خلفاء سه‌گانه با امام علی(ع)، سرپوش گذاشتن به اشتباهات خلفاء و همچنین فساد آنها و نیز خدشه وارد کردن به جایگاه امامت و وصایت امام علی(ع) جعل شده است. که گزارش آنها از ناحیه محدثانی چون «بخاری»، «مسلم» و دیگر محدثان در سده‌های سوم و چهارم سبب بازنشر نوع نگرش منفی به آن امام همام می‌شد؛ جریانی که در روایات متعددی از صحاح سته نیز مشاهده مى‌شود.
Share/Save/Bookmark