امتیاز مثبت
۰
 
پایان نامه قرآنی در دانشکده علوم قرآنی اصفهان دفاع شد
جلسه دفاع از پایان نامه قرآنی «نمادهای اخلاقی مناجات خمس عشر امام سجاد(ع) با ذکر شواهد قرآنی» در دانشکده علوم قرآنی اصفهان برگزار شد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۱۳
کد مطلب: 11213
 
پایان نامه قرآنی در دانشکده علوم قرآنی اصفهان دفاع شد
 
به گزارش پایگاه قرآنی دانشگاهی ایحا از اصفهان، جلسه دفاع از پایان نامه «نمادهای اخلاقی مناجات خمس عشر امام سجاد(ع) با ذکر شواهد قرآنی» با نگارش خانم هاجر مهرعلیان دانشجوی رشته علوم قرآنی در مقطع کارشناسی ارشد، با راهنمایی دکتر حسین غفوری و داوری دکتر مجتبی قربانیان در دانشکده علوم قرآنی اصفهان برگزار شد.
این پایان نامه در نهایت با درجه خوب پذیرفته شد.
چکیده این پایان نامه به شرح ذیل است:
یکی از راه های مؤثر نشر معارف، فرهنگ و اخلاق والای انسانی در میان مردم، دعا و متون دعایی است. دعا و مناجات، نوعی توسل عاشقانه به معشوق و پیوستن موجودی کوچک و ناتوان به وجودی بی‌نهایت بزرگ و تواناست. دعا و نیایش از جمله راه های ذکر و ارتباط با منشأ هستی و پیوند انسان با خدای یکتا بوده و موجب پرواز روح به سوی ملکوت و فضای معطر معنوی و عرفانی می شود.
امام سجاد(ع) با توجه به شرایط خاص زمانی که در آن قرار داشتند بسیاری از آموزه ها و معارف اسلام را در قالب دعا به جامعه آموزش دادند که هر کدام از این ادعیه می تواند از زوایای مختلف معرفتی مورد دقت و بررسی قرار گرفته و معارف آن استخراج شود.
مناجات خمس عشر با هدف سازندگی یک انسان نمونه اخلاقی برای پروراندن در اجتماع توسط امام سجاد(ع) خوانده شده که در این نوشتار به شرح این نمادهای اخلاقی در دو بعد فردی و اجتماعی با ذکر شواهد قرآنی آن ها خواهیم پرداخت تا در اصالت بخشی به این متن گراسنگ نیز قدم کوچکی برداشته باشم.
هدف اصلی در تحقیق حاضر با روش توصیفی تحلیلی و با مراجعه به کتابخانه، استخراج نمادهای اخلاقی است که در مناجات خمس عشر امام سجاد(ع) به آن اشاره شده است. که مفاهیمی همچون نمادهای فردی و اجتماعی اخلاق مانند توبه، خوف و رجا، عدم خشم و غضب، اخلاص، خوف و رجا از جمله گزاره هایی است که مورد بررسی قرار خواهد گرفت. مفاهیم ذکر شده تنها نمونه ای از این هماهنگی هاست و بررسی تمامی اشتراکات از ساختار این پژوهش خارج است.
از یافته های این تحقیق این است که ادعیه تجلی یافته در مناجات خمس عشر الگویی است جهت ارتباط با خداوند متعال در نوع در خواست هایمان و بیانگر این نکته است که مناجات های خمسه عشره دارای معنای قرآنی است که نحوه ارتباط با معبود و داشتن اخلاقی پسندیده را به شکل صحیح نمایان می سازد که زمینه ساز سعادت فرد می باشد.
Share/Save/Bookmark