امتیاز مثبت
۰
 
برگزاری جلسه دفاع از پایان نامه قرآنی در دانشکده علوم قرآنی کرمانشاه
جلسه دفاع از پایان نامه قرآنی در مقطع کارشناسی ارشد در کرمانشاه برگزار شد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۴۹
کد مطلب: 11755
 
 
به گزارش ایحاء از كرمانشاه؛ جلسه دفاع از پایان نامه قرآنی «بررسی مبانی قرآنی و روایی اصل عدالت در بیانیه گام دوم انقلاب» با نگارش آسیه رحمن آبادی دانشجوی رشته تحصیلی علوم قرآن مجید در مقطع کارشناسی ارشد با راهنمایی دکتر صمد اسمی قیه باشی و داوری دکتر مجید چهری با کسب درجه بسیار خوب در دانشکده علوم قرآنی کرمانشاه برگزار گردید.

در بخشی از این پایان نامه می خوانیم:
عدالت در اسلام، رکنی مهم به شمار می آید. در قرآن کریم شرط دست یافتن به تقوا، عدالت بیان شده است. عدل از دیدگاه امامیه چندان مهم است که جزو اصول مذهب به شمار آمده است و معنای آن اقرار است به آنکه « خداوند هر چه فرموده و هر حق که برای هر کس نهاده براساس عدالت» است.
پیامبر گرامی اسلام (ص) خود نمونه فردی بود که در طول حیاتش به عدالت رفتار و دیگران را نیز به آن ترغیب می کرد. ائمه اطهار به ویژه حضرت علی (ع) نیز به تأسی از پیامبر اکرم (ص)، در سراسر زندگی همواره خود و دیگران را بر عدالت ورزی تشویق می کردند.
به گونه ای که در سخنان و نامه های کوتاه امیرالمومنین علی علیه السلام بیشترین تأکید بر عدالت است. بر همین اساس، عدالت پروری و عدل گرایی به مثابه اصلی جدایی ناپذیر برای حکومت امیرمومنان (ع) به شمار آمد و بهترین معرف آن شد، و اینک سالهاست که بحث عدالت گرایی را مقام معظم رهبری در بیانات خود به تصویر کشیده اند؛ که آخرین آنها بیانیه گام دوم انقلاب است که در بهمن ماه سال ۱۳۹۷ بیان فرموده اند. «بیانیّۀ گام دوم» راهکار تحقق عدالت و پیشرفت در همه عرصه‌ها است.
در این بیانیّه به عدالت توجه ویژه ای شده است. از دیدگاه رهبری عواملی که برای عدالت خواهی بیان شده اند تنها در حیطه فردی خلاصه نمی شوند. بلکه جامعه هم از این امر مهم مستثنی نیست. بیداری مردم و آگاهی زمامداران نسبت به وظایف و حقوق، وضع قوانین عادلانه در جامعه و پای بندی به اجرای آنها، ایجاد انگيزه تعاون و همكاري اجتماعي، نفی روحیه اشرافیگری و تجمل پرستی، مقابله با انحصارگرايی و ویژه سازی امکانات برای عده ای قلیل و در ادامه تلاش برای رفع کمبودها و نواقص طبقه مستضعف جامعه و رساندن آنها به سطح متوسط جامعه از لحاظ اقتصادي، ایجاد وگسترش روحیه نظارت بر عملکرد مسئولین و آزادی انتقاد از عملکردها از جانب عموم مردم، توجه و بازبيني در رفتار عوامل اجرايي و شناسايي مهره هاي ناكار آمد در رأس حكومت، شایسته سالاری و ... همگی از راهکارهای تحقق عدالت در جامعه اسلامی است که در آیات و روایات مد نظر قرار گرفته است.
مهمترین سرفصل های این پایان نامه عبارتند از :
۱- مستندات قرآنی و روایی عدالت فردی و خانوادگی در بیانیه گام دوم انقلاب
۲- مستندات قرآنی و روایی عدالت اجتماعی در بیانیه گام دوم انقلاب
۳- مستندات قرآنی و روایی اجرای عدالت در بیانیه گام دوم انقلاب
Share/Save/Bookmark