امتیاز مثبت
۰
 
پایان نامه «علل بلاغی تقدّم و تأخر اوصاف در قرآن کریم» دفاع شد
جلسه دفاع از پایان نامه «علل بلاغی تقدّم و تأخر اوصاف در قرآن کریم» در دانشکده علوم قرآنی شیراز برگزار شد.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۰ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۳۳
کد مطلب: 9423
 
پایان نامه «علل بلاغی تقدّم و تأخر اوصاف در قرآن کریم» دفاع شد
 
به گزارش پایگاه قرآنی دانشگاهی ایحا، جلسه دفاع از پایان نامه «علل بلاغی تقدّم و تأخر اوصاف در قرآن کریم» با نگارش آقای  داریوش مزارعی نژاد دانشجوی رشته تفسیر در مقطع کارشناسی ارشد با راهنمایی دکتر وفادار کشاورزی و داوری حجت الاسلام والمسلمین دکتر هادیان در دانشکده مطالعات تطبیقی قرآن شیراز برگزار شد.
این پایان نامه در نهایت با نمره 18 در دانشکده شیراز پذیرفته شد.
در چکیده این پایان نامه آمده است:
قرآن کریم با سبک بیان خود که دارای اعجاز لفظی و معنوی است، همواره بشر را در زمان های مختلف مورد خطاب و هدایت قرار داده است. این کتاب آسمانی با همین جنبه خود توانسته انسان هایی را با فرهنگ های مختلف مورد هدایت قرار دهد و آنها را با معارف الهی آشنا کند. سبک بیان قرآن در قالب های مختلف، دارای علل بلاغی متعددی است که از جنبه های اعجاز لفظی و معنوی آن به شمار می آید. یکی از این سبک ها، مبحث تقدّم و تاخّر اوصاف است که با دلایلی بلاغی در شیوه بیان کلام الهی صورت گرفته است و برای درک بهتر متن الهی، نیاز به بررسی و تبیین دارد.
در این پژوهش به روش تحلیلی ـ توصیفی به بررسی علل بلاغی این تقدّم و تاخّرها پرداخته شده و نظرهای بلاغیّون و مفسّران درباره بلاغت این تقدّم و تاخرّها بیان شده و مورد تحلیل قرار گرفته است.
نتایج بحث نشان می دهد که مهمترین علل بلاغی این نوع از شیوه بیان، اموری نظیر اهتمام بیشتر به یک وصف، تأکید، ایجاز، تقدیم سبب بر مسَّبب، در نظر داشتن رتبه، رعایت فاصله، تقدیم به سبب تلفظ آسان تر، تناسب معنایی، فضل و شرف، مدح و ذمّ است.
Share/Save/Bookmark