امتیاز مثبت
۰
 
به مناسبت هفته پژوهش انجام شد:
بازدید طلاب حوزه علمیه کرمانشاه از دانشکده علوم قرآنی این شهرستان
به مناسبت گرامیداشت هفته پژوهش وروز وحدت حوزه ودانشگاه، جمعی از طلاب حوزه علمیه خواهران کرمانشاه از کتابخانه دانشکده علوم قرآنی بازدید نموده و با جدیدترین منابع و کتب تخصصی علوم قرآنی آشنا شدند.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۳
کد مطلب: 7461
 
 
به گزارش پایگاه قرآنی - دانشگاهی ایحاء از کرمانشاه، در این بازدید دکتر احمدی، رئیس دانشکده علوم قرآنی کرمانشاه در نشستی صمیمی ضمن عرض خیرمقدم، بر لزوم اهمیت تحقق هر چه بیشتر وحدت میان حوزه و دانشگاه و گسترش روحیه پژوهشگری در دانشجویان و اساتید دانشگاه و طلاب حوزه های علمیه تأکید کرد.

وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری مدظله العالی، گفت: رهبر معظم انقلاب می فرمایند: «تحقیق و پژوهش، موضوعی تجملی نیست بلکه حیاتی است و دیگر اینکه ما باید در رشد علمی جدی باشیم و برای آن تلاش کنیم زیرا توان علمی مایع قدرت ، صلابت و برازندگی است، پس با رسیدن به توان و رشد علمی و پژوهشی بالا می توانیم قدرت داشته باشیم و از آن در برابر دشمنان اسلام استفاه کنیم».

حجت الاسلام والمسلمین احمدی افزود: سخنان مقام معظم رهبری کلمات گوهر باری است که اهمیت پژوهش و تحقیق را برای ما نشان می دهد. لذا هرگونه کار پژوهشی اعم از مقاله ها و پایان نامه هایی که برای نمره و رتبه باشد از هر گونه ارزش علمی تهی می باشد و متعاقباً هیچ وجه تولید علمی را به همراه نخواهد داشت و این امر درد گرانی برای پژوهش در جامعه ما به شمار خواهد آمد. چرا که تحقیق و پژوهش حقیقی بایستی در جهت و مسیر تولید علم واقع شود تا بتواند در اعتلای روح انسانی تأثیر گذار باشد و در گره گشایی دردی از دردهای جامعه بشری مفید واقع شود.

وی گفت: آموزش درست، یکی از مراحل تولید علم به شمار آمده واگر پژوهش دقیق صورت نگیرد رشد و تولید علمی را به دنبال نخواهد داشت، پژوهشگری رسالت عالمان دین است و در طول تاریخ اسلام، عالمان دین به دنبال پژوهشی بوده اند که مکتب اهل بیت علیهم السلام را حفظ نموده و به ما برسانند. به عنوان مثال مرحوم علامه امینی از افراد برجسته ای بودند که تلاش های فراوانی برای احیاء دین وجمع آوری آراء مکتب اهل بیت علیهم السلام متقبل شده اند. همچنین در طول تاریخ افراد خاص و خستگی ناپذیری مانند ایشان با پژوهش های ناب و خالص خود زمینه رشد علمی ما را فراهم نموده اند.

رئیس دانشکده علوم قرآنی کرمانشاه خاطرنشان کرد: بنابراین در حال حاضر این وظیفه ماست که با تکیه بر پژوهش گذشتگان مسیر علم را هموار کرده و به آیندگان بسپاریم. ما باید حاصل کار دیگران را ببینیم و بدانیم در چه مرحله ای هستیم و پیشینه آن را بررسی نمائیم تا کار علمی ارزشمند و مؤثری انجام دهیم. در غیر اینصورت گرفتار اتلاف وقت، انرژی و تکرار خواهیم شد. الحمدالله حوزه علمیه در حال حاضر تلاش های ارزشمندی برای تأسیس اماکن پژوهشی انجام داده است از جمله می توان به تأسیس پژوهشگاه دفتر تحقیقات، جامعه المصطفی العالمیه و مؤسسه امام خمینی (ره) و ... اشاره نمود.

وی در ادامه بیان کرد: تلاش و پژوهش را باید مثل جهاد در راه خدا دانست و همچون یک فریضه دینی به آن نگریست و این گونه تلاش ها است که می تواند مؤثر و تأثیر گذار باشد. قطعاً یک پژوهش خوب، حل مسئله را به دنبال خواهد داشت. انجام اینگونه پژوهش ها از نیازهای اساسی دنیای کنونی ما به شمار می آید. پژوهش هایی که باید به سمت تولید فکر و علم در جهان حرکت کند و پیشتاز بودن در حل مسئله و رشد علم را سرلوحه کار خود قرار دهد زیرا؛ اگر حوزه های علمیه و عالمان دینی پیشتاز نباشند و از جامعه عقب بمانند، مرگ تدریجی اتفاق خواهد افتاد.
Share/Save/Bookmark