امتیاز مثبت
۳
 
انتشار مقاله عضو هیأت علمی دانشکده علوم قرآنی مراغه در فصلنامه پژوهش نامه نهج البلاغه
مقاله عضو هیأت علمی دانشکده علوم قرآنی مراغه با عنوان «شاخص‌های نیرویِ انسانیِ کارآمدِ نظام از منظر نهج‌البلاغه» در فصلنامه پژوهش نامه نهج البلاغه منتشر شد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۱۹
کد مطلب: 9740
 
انتشار مقاله عضو هیأت علمی دانشکده علوم قرآنی مراغه در فصلنامه پژوهش نامه نهج البلاغه
 

به گزارش پایگاه قرآنی دانشگاهی ایحا از مراغه، مقاله ای از دکتر محمد سبحانی یامچی، عضو هیأت علمی دانشکده علوم قرآنی مراغه، با عنوان «شاخص‌های نیرویِ انسانیِ کارآمدِ نظام از منظر نهج‌البلاغه» در فصلنامه پژوهش نامه نهج البلاغه، دوره هفتم، شماره ۲۵ صص ۸۱-۱۰۰ ، منتشر شد.
در چکیده این مقاله آمده است:
کارآمدی و خلاقیت کارگزاران و مدیران از عوامل مهم و اساسی در کارایی نظام های سیاسی است که همیشه مورد توجه متفکران این حوزه بوده است. نگاه توحیدی حضرت امیرالمؤمنین علی(ع) به ساختار حکومت و ایفای نقش اساسی آن در شکل گیری رفتار و اخلاق جامعه و سرنوشت مادی و معنوی مردم، ایجاب می‌کند در گزینش و بکارگیری نیروی ارزشی که به عنوان سرمایه در اختیار مجموعه نیروی انسانی قرار می‌گیرد، شاخص هایی مدنظر قرار گیرد.
این نوشتار به روش توصیفی تحلیلی از نگاه حضرت امیر(ع) به برخی از شاخص‌های نیروی انسانی کارآمد اشاره می‌کند که مجموعه نیروهای انسانی با عنایت به این ویژگی ها می‌توانند برای مجموعه تحت امر خود یک سرمایه سیاسی کارآمد گزینش کنند.
نتیجه حاصل از این نگاشت آن است که با شاخص هایی چون، دینداری، ایمان به هدف، اخلاص در عمل، شایستگی در تخصص و تعهد، صبور و مقاوم در برابر مشکلات، کاردان کاربلد، خستگی ناپذیری در کارها، انقلابی ولایتمدار و مردمی بودن، می‌توان نیروی کارآمد طراز نظام اداری علوی انتخاب کرد.

Share/Save/Bookmark