امتیاز مثبت
۱
 
دفاع از رساله مقطع دکتری در دانشکده علوم قرآنی قم
جلسه دفاعیه رساله دکتری دانشجو حسین فرجی با موضوع «تحلیل و نقد الگوهای تدبر در قرآن و ارائه الگوی مطلوب» در دانشکده علوم قرآنی قم برگزار شد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۰۹
کد مطلب: 11477
 
دفاع از رساله مقطع دکتری در دانشکده علوم قرآنی قم
 
به گزارش ایحا، جلسه دفاعیه رساله دکتری دانشجو حسین فرجی با موضوع «تحلیل و نقد الگوهای تدبر در قرآن و ارائه الگوی مطلوب پژوهشی بر ریشه های قرآن» با حضور ابوالفضل خوش منش به عنوان استاد راهنما و سید عبدالرسول حسینی زاده به عنوان استاد مشاور با داوری استادان علی راد، هادی نصیری و مهدی عبداللهی پور در دانشکده علوم قرآنی قم برگزار شد.
چکیده رساله:
قرآن كريم كتاب هدايت همگان است و هر كس مي‌تواند به اندازه ظرفيت علمي و عملي خود و در پرتو رهنمودها و هدايت‌هاي اهل بيت وحي (عليهم السلام)، به طور مستقيم از آن بهره‌مند شود.
با توجه به اینکه پيرامون تدبر در قرآن كريم در مقام رويكردي جديد در آموزش‏ قرآني، نزديك به يك دهه در كشور، كار مطالعاتي و علمی توسط انديشمندان، دانشجويان و صاحبنظران در قالب كتاب، مقاله، پايان‏نامه، گزارش ‏هاي رسانه‏ اي در نشريات و جرايد متعدد صورت مي‏ گيرد، نگارنده این رساله، پس از مفهوم‌شناسی واژه تدبر و تبیین رویکردهای مختلف آن، درصدد معرفی الگوهای مطرح در زمینه آموزش تدبر برآمده و پس از بررسی تحلیل و بررسی ابعاد مختلف این الگوها، در مقام ارائه الگوی مطلوب تدبّر، به بررسی لغوی، اصطلاحی، روایی و تحلیل شناختی، عاطفی و رفتاری آن پرداخته است.
بررسی‌های صورت گرفته در طی این پژوهش چنین به دست می‌دهد که واژه «تدبّر»، دلالت بر اندیشه و تأمل در آیات قرآن کریم و توجه قلبی به آنها برای درک بهتر و عمیق‌تر مفاهیم و معارف قرآن کریم و تأثیرپذیری از هدایت الهی داشته و در دو سطح عمومی و تخصصی قابل تعلیم و تعلّم است که راهکارهایی برای تعلیم تدبر قرآن در حوزه آموزش عمومی ارائه شده است.
Share/Save/Bookmark