امتیاز مثبت
۰
 
برگزاری جلسه دفاعیه کارشناسی ارشد در دانشکده علوم قرآنی تهران
جلسه دفاعیه با عنوان «بررسی تطبیقی مولفه ها و پیامد های سُنَنِ الهی در تفاسیر فریقَین با رويكردي به وضع كنوني جوامع اسلامي» در مقطع کارشناسی ارشد در دانشکده علوم قرآنی تهران برگزار شد.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۰۶
کد مطلب: 11198
 
 
به گزارش ایحا از تهران، جلسه دفاعیه دانشجو مجید کنگرانی فراهانی با عنوان «بررسی تطبیقی مؤلفه ها و پیامد های سُنَنِ الهی در تفاسیر فریقَین با رويكردي به وضع كنوني جوامع اسلامي» در مقطع کارشناسی ارشد رشته تحصیلی تفسیر و علوم قرآنی با راهنمایی دکتر محمد فراهانی و داوری دکتر سید کریم خوش نظر با نمره ۱۸.۵ و درجه بسیار خوب در دانشکده علوم قرآنی تهران برگزار شد.
در بخشی از این پایان نامه آمده است:
متن پایان نامه به روش کتابخانه ای صورت گرفته و پس از توضیح مختصر واژگان مرتبط و دسته بندی های سنت های الهی، مؤلفه‌های مهم سنت های الهی از جمله تکوینی و حتمی بودن، ابتناء بر اصل علیت، عمومیت و فراگیری، ثبات و تغییرناپذیری، سازگاری با اختیار انسان، هدایت گری و اجتماعی بودن، حاکمیت برخی از سنت ها بر دیگری، توالی و شبکه وار بودن بیان شد.
سپس با توجه به سرگذشت عبرت آموز قوم های گذشته و با استفاده از متون تفاسیر فریقین، پیامدهای تحقق سنت‌های الهی تغییر، بازتاب اعمال، استیصال، استدراج، امهال، ارسال رسل، ابتلاء و نصرت الهی و استخلاف را در جوامع اسلامی جهت حرکت به سمت تمدن اسلامی بیان داشتند. و با استفاده از عوامل ظهور و سقوط امت ها و نقش هدایتگری آنها به دنبال حصول نقشه راه برای مصلحان اجتماعی برای پیشبرد جوامع به سوی سعادت شدند.
مهمترین سرفصل های این پایان نامه عبارتند از:
۱. مؤلفه های سنت های الهی در تفاسیر فریقین
۲. ظهور و سقوط امت ها
۳. هدایت گری، نقشه راه و مجریان مصلح
۴. ابتلاء و نقش نصرت الهی در شکل گیری و حفظ جوامع اسلامی
۵. ایجاد تمدن اسلامی
Share/Save/Bookmark