امتیاز مثبت
۰
 
برگزاری جلسه دفاعیه مقطع کارشناسی در دانشکده علوم قرآنی تهران
پایان نامه «بررسی صفت حسد و سلامت روان از منظر قران و روایات» در مقطع کارشناسی در دانشکده تهران دفاع شد.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۱۰
کد مطلب: 10333
 
برگزاری جلسه دفاعیه مقطع کارشناسی در دانشکده علوم قرآنی تهران
 
به گزارش ایحا، جلسه دفاعیه دانشجو عطیه جندقی علایی رشته تحصیلی تربیت معلم قران کریم مقطع کارشناسی با عنوان «بررسی صفت حسد و سلامت روان از منظر قرآن و روایات» با راهنمایی دکتر زهره اخوان مقدم و داوری دکتر فاطمه کاظم زاده در دانشکده علوم قرآنی تهران برگزار شد.
این پایان نامه با نمره ۱۹/۷۵ و درجه عالی پذیرفته شد.
چکیده پایان نامه:
در این پایان نامه سعی شده است درباره حسد و سلامت روان از منظر قرآن و روایات و راههای مقابله با این رذیله بیان شود.
در فصل اول به کلیات و مبانی نظری پژوهش پرداخته شده است که شامل واژه شناسی حسد و تعریف حسادت در اصطلاح علم اخلاق و علم فلسفه است.
در فصل دوم به پیامدهای حسد و آثار دنیوی و اخروی حسادت اشاره شده و در فصل سوم روش های پیشگیری و درمان حسادت توضیح داده شده است.
همچنین با توجه به تعریف حسادت در فرمایشات بزرگان دین، اصل حسد و حسادت ورزی به نفس و روان انسان بر می گردد و علاوه بر سلامت روان تأثیر بر جسم و تشدید بیماری های آن فرد را نیز به خطر می اندازد، لذا با توجه به اهمیت موضوع هدف از پژوهش حاضر که به روش توصیفی انجام گرفته پرداختن به موضوع رذیله حسد از دیدگاه آیات و روایات می باشد.
مهمترین نتایج به دست آمده بیانگر آن است که افراد برای درمان حسادت، توانایی ها و ویژگی های مثبت خود را بشناسند و با تقویت آن ها به آن نعمت هایی که در نظر دارند، دست یابند و موجبات پیشرفت خود و جامعه را فراهم آورند. راه درمان اصلی، تقویت ایمان و اصلاح نگرش است.
مهمترین سرفصل های این پایان نامه عبارتند از:
۱. کلیات و مبانی نظری پژوهش
۲. پیامدهای حسد
۳. روش های پیشگیری و درمان حسادت
Share/Save/Bookmark