امتیاز مثبت
۰
 
برگزاري كرسي علمي ترويجي با عنوان « نمودهاي آلي و استقلالي عقل در علوم قرآني » در دانشكده علوم قرآني آمل
كرسي علمي ترويجي با عنوان «نمودهاي آلي و استقلالي عقل در علوم قرآني» در دانشكده علوم قرآني آمل برگزار شد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۷ دی ۱۳۹۹ ساعت ۰۷:۱۰
کد مطلب: 11542
 
 
به گزارش ایحا از آمل، كرسي علمي ترويجي با عنوان «نمودهاي آلي و استقلالي عقل در علوم قرآني» از سوی دانشكده علوم قرآني آمل با همكاري معاونت پژوهشي دانشگاه علوم و معارف قرآن كريم و دبيرخانه حمايت از كرسي هاي نظريه پردازي و نقد مناظره شوراي عالي انقلاب فرهنگي و با ارائه دكتر سيد عبدالله اصفهاني و نقادي دكتر محمود ابوترابي و سيد معصوم حسيني به مديريت دكتر جواد فرامرزي برگزار شد.
در این نشست که به صورت مجازي برگزار شد، دکتر سید عبدالله اصفهانی عضو هيئت علمي دانشکده علوم قرآنی آمل، به بیان سخنانی در دو محور آسیب شناسی جایگاه عقل و ارزش یقین و علم در علوم قرآنی پرداخت.
وي جایگاه عقل را در طول سایه منابع دانست و در ادامه به کاربرد آن در برخی از مصادیق از جمله تحریف قرآن اشاره کرد.
در ادامه دکتر محمود ابوترابی، عضو هيئت علمي دانشگاه، ضمن اشاره به چگونگی تبیین دیدگاه، سوالاتی را پیرامون روایات ضد عقل و شاخصه های ورود عقل در عرصه علوم قرآنی بیان کرد.
دکتر اصفهانی با پذیرش محدودیت عقل اظهار داشت که برخی از مسائل دینی با عقل درک می گردد.
دکتر سید معصوم حسینی، رييس دانشكده علوم قرآني آمل به عنوان ناقد دوم ضمن اشاره به مسئله مورد پژوهش ارائه دهنده در باب چگونگی کاربرد عقل در نمونه های آلی و استدلالی و مشخص بودن بودن نوعی عقل اعم از نظری و عملی به نقد موضوع پرداخت.
در پایان یکی از دانشجویان نیز سوالاتی را در مورد جایگاه روایات صعب مستصعب موارد مربوط به کاربرد عقل پرسید كه ارائه دهنده به اين سوالات پاسخ داد.
در پایان دکتر جواد فرامرزی، عضو هيئت علمي دانشگاه و مدیر جلسه به جمع بندی مطالب ارائه دهنده پرداخته و این جلسه را به عنوان مقدمه‌ای برای کاربردی کردن عقل در انواع علوم قرآنی دانست.
 
Share/Save/Bookmark